REHABILITACJA

 

01.04.2021r.

7_zestawow_cwiczen_dla_dzieci_na_7_dni.docx

 

 

31.03.2021r.

Ćwiczenia dla dzieci w domu. Równoważne, rozciągające i inne, czyli gimnastyka w domu.

Ćwiczenia dla dzieci w domu to sposób na rozładowanie nadmiaru energii naszych pociech i ważny element w dbaniu o ich zdrowie. Kiedy pogoda nie sprzyja lub zwyczajnie nie możemy wyjść z domu, wówczas warto podjąć sportowe wyzwanie na miejscu.

 

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci, czyli jak ćwiczyć w czterech ścianach?

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci to doskonały pomysł na czynne spędzanie czasu w domu. Większość aktywności nie wymaga skomplikowanych przyrządów czy akcesoriów, można je wykonywać w każdej chwili, nawet przy ograniczonej przestrzeni. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze przykłady ćwiczeń dla dzieci w różnym wieku:

  1. Pajacyki - to doskonały sposób na rozgrzanie większej ilości mięśni jednocześnie;
  2. Podskoki raz na jednej, raz na drugiej nodze - ćwiczenie poprawia koordynację i równowagę;
  3. Wymachy ramionami - naśladowanie pływaków to doskonały sposób na przygotowanie dzieci na przyszłe wyprawy na basen;
  4. Przysiady - to ćwiczenie trudniejsze, ale doskonale wzmacniające mięśnie dolnych partii ciała;
  5. Taniec przy energicznej muzyce - pozwala wzmacniać poczucie rytmu, równowagi i koordynację.

Ćwiczenia rozciągające dla dzieci, czyli co na początek i koniec treningu

Każdy wartościowy trening należy rozpocząć i zakończyć serią, która wspiera mięśnie. Aby wykonać ćwiczenia rozciągające dla dzieci, nie trzeba zaopatrywać się w żadne sprzęty:

  • usiądźcie razem na ziemi i wykonujcie skłony do stóp. Nogi niech będą złączone razem i wyprostowane w kolanach;
  • stojąc wykonujcie wypad raz na jedną nogę, raz na drugą;
  • siedząc po turecku wyciągnijcie prawą rękę do góry, a następnie skierujcie ją, jak najbardziej w lewą stronę. To samo robimy z drugą ręką;
  • spróbujcie złapać swoje ręce za plecami, wykonując tzw. agrafkę;
  • wykonajcie ostrożnie kilka obrotów głową w jedną i drugą stronę.

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci. Co możemy wykorzystać do zabawy?

Aby urozmaicić ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci, możemy wykorzystać w nich różne znajdujące się w domu rekwizyty. Takie zabawy z wykorzystaniem dodatkowych akcesoriów na pewno bardziej zachęcą maluchy do współpracy. Jak zorganizować dynamiczne zajęcia z użyciem zabawek lub innych przedmiotów codziennego użytku?

  1. Stwórz tor przeszkód - wystarczy wybrać kilka misiów i ułożyć je na dywanie w odległości około 70 cm, tak aby maluch swobodnie mógł się między nimi poruszać. Następnie urządź zawody, w tym kto pierwszy pokona slalom.
  2. Wykonaj prowizoryczny kosz - wystarczy np. pojemnik używany na co dzień do przechowywania zabawek - i zorganizuj zawody na celność rzutów.
  3. Rozłóż na podłodze poduszki lub niewielkie ręczniki - niech będą one bezpiecznymi punktami. Pozostała część podłogi to aktywny wulkan. Musicie tak skakać po bezpiecznych punktach, by nie wpaść do krateru i na siebie nawzajem.
  4. Zaproponuj zabawę w chowanego - kreatywnie wykorzystajcie każdą przestrzeń, by znaleźć najlepszą kryjówkę.

 

Ćwiczenia równoważne dla dzieci, czyli o kontroli stabilności postawy ciała

Ćwiczenia równoważne dla dzieci mają wyjątkowo dobry wpływ na kształtującą się postawę i równowagę młodego człowieka. Aby je zorganizować samodzielnie w domu wystarczy odrobina wyobraźni i chęci:

  1. Jeśli posiadasz dywan, na którym widoczne są wyraźne linie, zachęć dziecko aby zaczęło się poruszać po jednej z nich. Wykonując ćwiczenie ręce może mieć wyciągnięte na boki, aby ułatwić złapanie równowagi.
  2. Spróbuj wraz z dzieckiem stanąć na jednej nodze, a drugą kreślić w powietrzu różne wzory: cyfry, litery, abstrakcyjne esy-floresy.
  3. Wykorzystaj duży ręcznik, który złożysz wzdłuż dwa razy, tak aby powstała dość szeroka linia. Następnie poproś dziecko, aby poruszało się po linii jednocześnie podrzucając obiema rękami małą piłeczkę.

 

29.03.2021r. 

Wiosenna propozycja ćwiczeń ruchowych – polecenia do wydrukowania, pokolorowania i włożenia do pojemniczków po jajkach niespodziankach. Odpowiednia porcja ruchu wpływa korzystnie zarówno na zdrowie jak i samopoczucie dzieci.

Materiały i przybory:

  • wydrukowany zestaw ćwiczeń
  • kredki
  • nożyczki
  • 12 pojemników po kinder niespodziankach
  • koszyczek, tekturowe pudełko lub puste opakowanie po chusteczkach

Poproś by dziecko pokolorowało a następnie wycięło obrazki.

Z kolorowaniem i wycinaniem poradzi sobie z pewnością każdy przedszkolak:)

Obrazki należy złożyć i zamknąć w pojemnikach z jajek niespodzianek a następnie wrzucić do koszyczka lub pustego opakowania po chusteczkach higienicznych. Otwieranie i zamykanie pojemniczków po kinder niespodziankach to świetne ćwiczenie! Jeśli dziecko nie potrafi tego zrobić w palcach, trzeba podpowiedzieć by przyciskało pojemnik do blatu stołu.

Zadaniem dziecka jest wylosowanie a następnie wykonanie kolejnych ćwiczeń gimnastycznych. Każde ćwiczenie jest opatrzone krótką instrukcją, którą można dowolnie modyfikować do wieku i możliwości dziecka. Na przykład zamiast 10 powtórzeń ćwiczenia – dziecko może zrobić ich tyle, ile ma lat:)

Nawet najmniejsza porcja ruchu zdecydowanie poprawia humor i funkcjonowanie dziecka:) Serdecznie polecam!

Wiosenna-gimnasyka-dla-przedszkolaka-1.pdf

 

Gimnastyka dla przedszkolaka

- 10 pomysłów

1. Koncert

Malec siedzi na podłodze, podparty z tyłu dłońmi. Nogi ma ugięte w kolanach. Unosi zgięte nogi i na hasło "bęben!" uderza (lekko!) piętami w podłogę, a na hasło "pianino!" "gra" na niej paluszkami stóp. Może wystukiwać rytm konkretnej piosenki, np. "Wlazł kotek na płotek".

2. Wyścig wielbłądów

Maluch chodzi na czworakach, ale z wyprostowanymi nogami i wypiętą pupą, która wygląda jak wielbłądzi garb. Jeśli zwierzaków jest więcej, można urządzić wielbłądzie wyścigi. Dla utrudnienia odwzorujcie chód tego zwierzęcia (symetrycznie, czyli najpierw przestawcie lewą rękę i nogę, a później prawą rękę i nogę).

3. Wyścig raków

Smyk opiera się na rękach i nogach (brzuchem do góry), unosi biodra i wędruje w tej pozycji. Będzie miał większą frajdę, jeśli ty także spróbujesz!

4. Zabawa w basen

Dziecko leży na podłodze na brzuchu i "pływa" żabką (ale używa tylko rąk).

5. Tango

Stoisz twarzą do dziecka i trzymasz go za ręce. Malec staje na twoich stopach i tak tańczycie.

6. Lustro

Siadacie po turecku naprzeciwko siebie. Dziecko naśladuje wszystkie twoje ruchy ("wkręcasz żarówki", kiwasz na boki głową, rysujesz w powietrzu kółka rękami). A potem zmiana ról – ty naśladujesz malucha. Zabawę możecie sobie urozmaicić robieniem głupich min: róbcie ryjek, uśmiechajcie się szeroko, wystawiajcie język itd. To świetne ćwiczenia mięśni twarzy – sprzyjają wymowie.

7. Szczeniaczek

Stoisz w szerokim rozkroku, a malec biega na czworakach wokół twoich nóg, wykonując ósemki (i oczywiście - szczekając albo popiskując jak mały piesek).

8. Modelka

Na podłodze rozciągnijcie skakankę lub sznurek (możecie też wykorzystać np. krawędź dywanu). Dziecko idzie (plecy proste, głowa wysoko, krok pełen godności) wzdłuż linii, stawiając stopy na krzyż, niczym modelka na wybiegu.

9. Zabawa z piłką

Malec w pozycji na czworakach uderza piłkę czołem i stara się nią trafić do bramki (można ją wyznaczyć za pomocą kręgli, klocków itd.). Licz, ile bramek tak zdobędzie.

10. Tresowany lew

Trzymasz hula-hoop, a dziecko przez nie przechodzi niczym cyrkowy lew przez płonącą obręcz. Przy każdym kolejnym ćwiczeniu możesz unosić hula-hoop nieco wyżej. Ale lew musi ryczeć! Głośno!